Nízké Tatry 2008 Hlavní stránka Černá Hora 2008title.gif

Velkolepé plány na zdolání hor jako Ortler, Gran Zebru a Monte Cevedale skončily zřejmě na naší neschopnosti ať už technické, tak organizační, protože jsme si jednak nesehnali někoho na lano na ledovce, ale taky jsme si v čas nebyli schopni zarezervovat jízdenku do Bolzána a tak jsme nakonec jeli o kousek vedle do Dolomit do okolí Cortiny d'ampezzo na nějaké ty ferraty. Dovezl nás tam CK Jenda za myslím hodně slušnou cenu, 1400 kč za zpáteční jízdenku.


f0002.jpg

V plánu jsme měli během týdne v podstatě obejít Cortinu od sedla Falzarego směrem na jih přes Monte Pelmo, Monte Antelao a Sorapiss. Celé to bylo plánované večer před odjezdem, takže jsme neměli ani potuchu jak obtížné jsou výstupy na první zmiňované vrcholy, prostě jsem tak nějak předpokládal, že v Dolomitech na každý kopec vede ferrata a tak by neměl být problém ho zdolat. No tak na všechny vrcholy ferraty nevedou. :-)


f0004.jpg

Něco o výstupu na Monte Pelmo se můžete dočíst zde. Normální cesta je obtížnosti II UIIA a není to žádná ferrata, jen dole u nástupu je šipka vzhůru s nápisem Attacco.


f0005.jpg

O výstupu na Monte Antelao se můžete dočíst zde a nebo zde. Tento výstup už není tak obtížný jako na Monte Pelmo, ale přesto jsme se vydali jen asi jedno sto výškových metrů od Forcella Piccola. Problém byl v tom, že se mi nelíbilo počasí (však taky kolem poledne byla bouřka) a pak jsme moc nevěděli co nás čeká. A to jsme asi tak necelou hodinku před námi viděli stoupat k vrcholku, jak jsme se později dozvěděli, skupinku Čechů.


f0008.jpg

V podstatě z našeho dolomitování stojí tak za zmínku, že jsme vylezli po ferratě na vrchol Averau (2647) od chaty rifuge Averau (2413), což teda není žádný velký zázrak, ferratka je to krátká a tak moc nevadí poměrně těžší obtížnost (odhaduji tak za C, ale na webu píšou, že je to A :-), tak už sem asi fakt trochu moc máčka. Na svoji obhajobu můžu jen napsat, že jsem už lezl i D-čka a tak když pominu, že ferrata je krátká, tak mi některé pasáže přišli fyzicky docela náročné).


f0010.jpg

Dalším naším heroickým výkonem bylo překonání sedla Forcella del Ghiacciaio (2584). Za pěkného počasí by se jednalo o příjemnou cestu, ale zase jsem měl pocit, že to není úplně to azuro co bych si představoval (jestli já se na to počasí jen nevymlouvám, protože skutečně jsme za celou tu dobu nezmokli, maximálně náš stan), ale mraky byly husté a v sedle jsem slyšel několik hromů, což nění úplně optimální, když jsme zrovna začínali slézat ferratou a on ten mokrý vápenec taky nic moc nepřidá. Nicméně se jde z počátku pěkným údolím, kde je možno doplnit zásoby vody, pak se po suti a skále dojde k ledovcovému jezírku a následně se po sněhu dojde a po chvíli hrabání v suti, na úzký, dlouhý a exponovaný hřebínek z něhož se pak po relativně snadně ferratě spustíte pod skálu. Odtud už snadno nejprve po skále a sněhu, dále pak po pěšině dojdete k chatě Galassi.


f0015.jpg

Poslední akční záležitostí byl částečný přechod Sorapissringu. Šli jsme od Forcella Grande (2255) po částečně zajištěné cestě Carlo Minazio (obtížnost prý za B). Každopádně nádherné výhledy do údolí z traverzující cesty. Asi bych příště nešel přes sedlo Forcella Alta del Banco (2321), ale obešel bych místo po druhé variantě cesty. Zde byly jakési nápisy "No" a leze poměrně prudkým suťovým svahem mezi dvěma skalami, je to takový komín, z počátku nejištěně, od půlky částečně natažená lana, ale mám pocit, že chybí zrovna tam, kde by se hodila. Ze sedla (které téměř na všechny strany připomíná spíš vrchol) se jde dolů do sedla Forcella Bassa del Banco (2128) volným terénem po louce a dále k bivaku Comici. Od Bivaku se potom stoupá nahoru pěknou exponovanou cestou, která nečiní žádné potíže a jsou zde báječné výhledy do okolí. Ve chvíli kdy pod sebou zahlédnete Lago di Sorapiss (1923), pravděpodobně již víte kudy vede ferrata Alfonso Vandelli dolů k jezeru. Je to moc pěkná cesta, obtížnosti asi jako ta na Averau (zde ovšem nikdo nediskutuje o C), ale tato je o hodně delší.


f0020.jpg

Spaní jsme realizovali podle našeho homeless stylu ve stanu ve volné přírodě. Nikomu to nevadilo a ani jsme asi nikoho moc při stanování nepotkali, ale zároveň ani nevyhledávali, t.j. stavěli jsme stan dostatečně daleko od chat, alespoň aby na nás nebylo přímo vidět. Mám pocit, že je to Italům úplně jedno, nikdo to tam nedělá a tak s tím nemají problém.


f0022.jpg

Papání jsme si vezli s sebou, abychom se nezdržovali nakupováním. Jednou jsme doplnily zásoby v Borca di Cadore. Jinak jsme za těch 8 dní nachodily cca 160 km a nastoupali 6500 metrů, což je myslím docela pěkná procházka. Zase bych někdy do Dolomit zajel a něco pěkného tam slezl.


f0021.jpg f0026.jpg f0030.jpg

Všem jistě přijde vhod turistická mapa s náčrtkem naší cesty. Italy-IGM 50 - AURONZO DI CADORE, Italy-IGM 50 - CORTINA D'AMPEZZO 029, Italy-IGM 50 - DOBBIACO 016, Italy-Tobacco - 003 - cortina d'ampezzo e dolomiti ampezzane, Italy-Tobacco - 015 - marmolada - pelmo - civetta - moiazza, Italy-Tobacco - 025 - dolomiti di zoldo cadorine e agordine.
Nízké Tatry 2008 Hlavní stránka Černá Hora 2008

Vytvořeno 14.08.2008 22:22
Copyright © 2008 by Jiří Humpolíček
Linux is like a wigwam. No windows(TM), no gates, apache inside. :-)