Silvestrovské Nízké Tatry 2007 Hlavní stránka Dolomity 2008title.gif

Letošní přechod byl trochu specifický, vzal jsem si s sebou pouze teleobjektiv a vzhledem k tomu, že nebylo zrovna ideální počasí, tak letošní fotky budou více než kopce zobrazovat různé z nás, co po těchto kopcích chodíme a i povídání bude spíše o lidech, než o popisu trasy, kterou už asi každý zná. Celé bych to začal tím, že i přes to, že nás bylo z počátku jen 9, museli jsme "bojovat" o spaní na útulnách s ostatními skupinami, které putovali po hřebeni s námi.


f0002.jpg

Tento boj vypadal asi tak, že z každé skupinky se oddělili jeden, dva zástupci a poměrně očividně zrychlili směrem k útulně. V závěru tento únik už představoval v podstatě závod ve kterém všichni zúčastnění téměř běželi a již nikdo neskrýval o co každému jde. Zvláštní na tom bylo, jak se tato situace vždy dostavila v podstatě nenápadně. Například hned první den, s námi šla polská skupinka, jejíž členové se tvářili, že se jim pochod v mlze a mokrém sněhu moc nezamlouvá a v podstatě celý den byli někde v zadu. K odpoledni se počasí trochu vylepšilo a my trochu zvolnili a lehce se kochali. Když už jsme byli asi půl hodiny pochodu od Andrejcové, dali jsme si malou svačinku a v tom vidíme jak z protějšího kopce sbíhá mužská část polské skupiny. Chvíli jsme uvažovali, že běží jenom proto, že je to ve sněhu a z kopce, nicméně jsme nechali svačinu svačinou a urychleně jsme začali kontrolovat pozice směrem k Andrejcové.


f0012.jpg

Na Andrejcové tou dobou již byla skupinka borců z Otrokovic, kteří o našem závodu nic netušili a tak byli rozlezlí po celé chatě. Když jsem tam dorazil, informoval jsem je o tom, jak se má celá situace a že se blíží polské komando a že by se měli rozhodnout kde budou spát, protože mi taky musíme urychleně zabrat 8 míst pro nás. Evidentně z toho byli jaksi zaskočeni, zvláště po tom, co se k tomu připojila ještě sestra, která jim v podstatě přidělila místo a řekla jim, že se tam 4 budou muset vejít. V tu dobu už dostali Poláci přidělenou půdu a posléze se turisti z Otrokovic rozhodli, i přes jejich nesporné prvenství v dosažení chaty, odejít za Poláky na půdu.


f0018.jpg

Poláci byli docela oblíbená skupina, po večerech moc pěkně hráli na kytaru a ráno na Andrejcové se jim podařilo, poměrně slušně urychlit náš odchod. Toho dosáhli tím, že ráno zažehli kamna, které místo toho aby hořeli, tak jenom čadili a čadili tolik, že se dým nevešel do komína a posléze ani do chaty a tak když kyslík nahradil ten smradlavý humus, museli jsme nedobrovolně evakuovat chatu.


Druhý den jsme podobným způsobem závodili na Ramžu, kde jsme tentokrát zvítězili my, ale nakonec se tam vešli i chlapci z Otrokovic i naši Poláci. Jediný kdo pokračoval až někam na Andrejcovou byla Marcelova skupina, které na Andrejcovou dorazila ještě k večeru předchozí den. Marcel si především nezískal Jolanu, respektive Jolana vypadala, že již po několika větách půjde Marcelovi ublížit. Marcel totiž tak trochu, dle jejích slov, terorizoval zbytek skupiny a když se teda oni nevzmohli na odpor byla Jolana téměř rozhodnuta jim pomoci v jejich bídném životě pod nadvládou tyrana Marcela.


f0032.jpg

Na Poláky jsme už byli trochu opatrní a tak když se nás večer zeptali zda by mohli zatopit v kamnech, uvažovali jsme o tom, kde budeme večer spát, když jsme si nevzali stany. Poláci nás ujišťovali, že to z rána byla skutečně jen náhoda způsobená silným větrem a že tady se nic podobného nemůže opakovat. Naštěstí všechno dobře dopadlo a mohli jsme všichni spát v chatě.


Třetí den se už bohužel žádný boj o místa na spaní neodehrál, protože jsme měli rezervované místa na Štefánikově chatě, navíc těchto míst jsme měli tolik, že jsme nabídli Otrokovicím, že jim 4 místa pro ně přenecháme. Bohužel ač to jsou chlapci z turistického oddílu, ne všichni měli kvalitní obuv a ne všichni si zalíbili čvachtání, sic v kvalitní obuvi a pochodování v mlze, větru a dešti. A tak se stalo, že Otrokovičtí se nechali zlákat levnou nabídkou autobusáka na Čertovici na odvoz do Banské Bystrice, i přes to, že potřebovali do Ružomberku a ukončili tak přechod. Na Čertovici nás ještě opustila Jolana, která měla problémy s nohou a i Poláci nám večer na Ramži povídali, že už končí a odjíždí domů.


f0033.jpg

Jediný kdo ještě zůstal byl Marcel a jeho skupina. S nimi se ještě váže jedna zajímavá historka ze Štefánikovi chaty. Na chatě se normálně vaří, spí v posteli, dokonce tam teče teplá voda. Ubytovaní má v ceně snídani. Takže jsme předpokládali, že když jim obsluha večer ke stolu přinesla balíčky, jsou to zabalené snídaně, neboť ve stylu Marcela budou vyrážet těsně několik hodin před kuropěním, aby stihli přeběhnout půl Slovenska. Ale co se nestalo. Po chvíli začali balíčky rozbalovat a po další chvíli se všichni do již rozbaleného jídla pustili. Z obsahu jsme poznali jen párky, které bývají k snídani.


f0035.jpg

Pro nás se Sašou nás čekal poslední čtvrtý den našeho pobytu v Tatrách a všechny nás čekal výstup na Ďumbier, kde se obvykle na sluníčku opalujeme a fotíme z vrcholovým křížem. Letos byla situace poněkud jiná, žádná opalovačka se nekonala, místo toho bylo všude dokola moc pěkně bílo. Z cesty od Štefáničky na Kamennou chatu jsme v podstatě neviděli nic, jen tak šlápoty ve sněhu asi dvacet metrů před sebou a někdy i za sebou. Na kamence jsme pojedli kapustnicu a vyrazili do bílého pekla. V sedle Poľana jsme se rozloučili se zbytkem skupiny, kteří plánovali dojít až do Donoval. Zbytek se stále utěšoval, že je většinou z původního počtu, ale jen do chvíle, než si Jana rozmyslela, že nebude trápit svoje koleno chůzí ve sněhu, ale raději mu ukáže koncem týdne na maratónu.


No a pak už jsme jenom klouzali po sněhu údolím než jsme došli do Jasné na autobus. Myslím, že to byl extra vydařený ročník našeho memoriálu.


Všem jistě přijde vhod turistická mapa s náčrtkem naší cesty. Mapa: 100 Okolí Banské Bystrice a Donovaly, Mapa: 122 Nízké Tatry - Chopok a Mapa: 123 Nízké Tatry - Králova Hola.
Silvestrovské Nízké Tatry 2007 Hlavní stránka Dolomity 2008

Vytvořeno 05.05.2008 21:37
Copyright © 2008 by Jiří Humpolíček
Linux is like a wigwam. No windows(TM), no gates, apache inside. :-)